Skleněný sarkofág. Dánská královna má hotový skleněný sarkofág. Jeho výroba trvala 15 let 2019-11-19

Sarkofág pro královnu (2019)

skleněný sarkofág

V letech 1513—1972 se králové jmenovali pouze Kristián nebo Frederik. Tvořit a něco po sobě zanechávat. Řekl jsem, že to asi není problém. Vhodného výrobce náročného díla hledal téměř deset let. Faerské ostrovy a Grónsko jsou součástí dánského království. Vnímal jste, že šlo o zcela výjimečnou zakázku? Během svého života obdržela řadu vyznamenání a titulů, a to jak před nástupem na trůn tak i během své vlády. Dánský královský dvůr pověřil skláře Zdeňka Lhotského, aby ve svém studiu odlil skleněný sarkofág pro královský pár.

Next

Sarkofág pro královnu / The Sarcophagus

skleněný sarkofág

Ten přitom velmi dobře ví o čem mluví, jeho Studio tavené skleněné plastiky se totiž na výrobu velkých skleněných artefaktů specializuje a v Pelechově byly vyrobeny například proslulé plastiky Stanislava Libenského. Překvapivě však existuje zmínka z minulosti, kdy měl být v roce 1938 realizován podobný projekt - rovněž skleněný sarkofág - ve Vídni. Dílna tak pozvedla laťku sklářského umění a ukázala, že v určitých technologiích mohou i malé české podniky konkurovat světové špičce. Obrazem Pelechov u Železného Brodu 19:00 6. Tam ukrytý před zraky veřejnosti čeká, až se dánská královna odebere mezi své předky a její tělo spočine v kryptě v pohřební kapli katedrály Rotskild. To, co dánský umělec Bjørn Nørgaard vymyslel, mu nakonec dokázali vyrobit pouze v Pelechově u Železného Brodu, kde má umělecká tavba silnou tradici.

Next

V Dánsku instalovali náhrobek královny Margarethe II. Skleněný sarkofág je z Čech

skleněný sarkofág

Chybějící postavy ve skle symbolizují prázdnotu moci. Ostatně její vznik byl filmaři dokumentován v průběhu pěti let. Koproducenty filmu jsou Česká televize — Tvůrčí producentská skupina Kateřiny Ondřejkové a Studio Lhotský. Přesto takhle velká a těžká zakázka nebude žádnou procházkou růžovou zahradou. No já do toho dělám muziku, výstavy, své vlastní věci, takže tohle všechno se nějak muselo stíhat.

Next

Dánská královna má hotový skleněný sarkofág. Jeho výroba trvala 15 let

skleněný sarkofág

Ale kdybych dopředu věděl do čeho lezu, tak bych do toho v životě nešel. Výroba sarkofágu není jen umění, ale také chemie, fyzika a psychologie. Dánský královský dvůr pověřil skláře Zdeňka Lhotského, aby ve svém studiu odlil skleněný sarkofág pro královský pár. Ta v Dánsku vládne již od roku 1972, v příštím roce by měla oslavit své osmdesáté narozeniny, přičemž se těší velmi dobrému zdraví. Snímek Sarkofág pro královnu, na němž se jako koproducent podílela Česká televize, by měl do kin vstoupit v srpnu letošního roku.

Next

Sarkofág pro královnu / The Sarcophagus

skleněný sarkofág

Pracuje pro přední umělce a investory. . Na dlouho zpracovávaný skleněný kus se dával další, vážící 700 kilo. O vzniku unikátního skleněného díla vznikl celovečerní dokument Sarkofág pro královnu, který je v současné době jeho jediným obrazem. Další zakázky podle něj přijdou.

Next

Do kin míří dokument o výrobě sarkofágu pro dánskou královnu

skleněný sarkofág

V předpremiéře je možné ho zhlédnout na projekcích v Uměleckoprůmyslovém museu od 6. Její muž, dánský princ Henrik, který zemřel loni v únoru, mohl být dle původních plánů do sarkofágu pohřben společně s královnou. Čtyřtunová socha je ze šesti skleněných kusů. Dánská Doba vlády — dosud 47 let Sňatek Manžel - Korunovace 14. A pak to poslali do Francie vyšít! Máte ještě nějakou metu, něco oč usilujete? Ve skleněném oválu je postava její a jejího manžela, prince Henrika, který letos zemřel. Sochař zároveň dostal za úkol vytvořit významné umělecké dílo, a tak ho napadlo, že by mohl sarkofág realizovat ze skla.

Next

Smrt „zaliata do skla“. Skleněný sarkofág pro královnu je možné vidět jen ve filmu — ČT24 — Česká televize

skleněný sarkofág

Tagged , , Navigace pro příspěvek. Ten slouží k poslednímu odpočinku dánských králů a královen už od čtrnáctého století. Ale bude opět ze skla, ve kterém budou bublinky, bude vážit něco přes dvě kila. Uprostřed skleněné masy je prázdný prostor. Dalším jeho artefaktem je křišťálová filmová cena Český lev, která bude předána hercům a tvůrcům na slavnostním večeru v pražském Rudolfinu. Muselo se počítat se stovkami rizikových faktorů.

Next

Film Sarkofág pro královnu

skleněný sarkofág

. Zkrácená adresa Kopírovat do schránky Zprávy, které jste nečetli. Jak se na ten čas zpětně díváte? Provozovatelem serveru je Echo Media, a. V poslední vůli měl princ Henrik pro svou ženu jedno speciální překvapení. Zde do hry vstupuje celá staletá tradice sklářské výroby v českém prostoru, přímá návaznost na autorskou dvojici Libeňský-Brichtová a pochopitelně také svéráz a originalita jedné z osobností výtvarné generace Tvrdohlavých. Lhotský řekl, že prestižní zakázka pro něj byla mezníkem v jeho tvorbě.

Next

Sarkofág pro královnu — Česká televize

skleněný sarkofág

Oslovila nás americká firma, která zjistila, že by to neuměla udělat. Úplně mě to fascinovalo a už tenkrát jsem věděl, že se mu chci určitě věnovat. Mimořádné dílo je totiž sice instalováno, ale obaleno dřevěnou etují čeká, až se naplní jeho poslání. Kamera je tak přítomna u nejedné dramatické situace, která během složitého procesu nastala. Oba na první pohled rozdílné výtvarníky přitom ve filmu spojuje stejný a jediný cíl — stoprocentně a bezchybně vyhovět přání Její Výsosti, čehož oba se ctí dostojí. Každý ze šesti kusů sarkofágu totiž musí procházet zdlouhavou technologií pomalého chlazení, jinak hrozí jeho destrukce vlivem změny okolní teploty.

Next

V Dánsku instalovali náhrobek královny Margarethe II. Skleněný sarkofág je z Čech

skleněný sarkofág

Čtyřtunový skleněný objekt začal vznikat ze šesti skleněných částí. Skleněnou část nese šest sloních hlav z ryzího stříbra odlitých v Itálii. Celý náhrobek stál podle dánského tisku 29 milionů dánských korun téměř sto milionů Kč. Petr Nový si to nemyslí. Pětitunový objekt se dvěma modelovanými postavami v nadživotní velikosti jakoby levitujícími v křišťálové hrobce má zpodobňovat těla krále a královny. Tématem se zabývala Šárka Škapíková. Čtyřtunová socha je ze šesti skleněných kusů.

Next